Modern Nörobilim Çerçevesinde Zihin-Beyin Özdeşliği Sorunsalı

Yükleniyor Etkinlik
  • Bu etkinlik geçti.

Modern Nörobilim Çerçevesinde Zihin-Beyin Özdeşliği Sorunsalı

Konuşmacı: Doç. Dr. Tolga E. Özkurt

Yer: Düşünbil Akademi | Büklüm Sokak 47/3 Çankaya – Ankara

Tarih: 10 Kasım 2018 Cumartesi

Saat: 16.00

Zihin beyin özdeşliği, günümüz nörobiliminin en temel varsayımlarından biri olarak kabul görmüştür. Nöro- ön takılı pek çok alt alan kendine bu şekilde hayat ve alıcı bulmaktadır. Buradan yola çıkarak edebiyattan, dinden, hukuktan romantik aşk’a kadar tüm insani edimler zihnin ve özdeşlik varsayımı dolayısıyla nöral etkinliklerin bir altkümesi ya da ürünü varsayılmakta, bu doğrultuda sonuçlara varılmaktadır. Beyin, elbette maddenin en ilginç ve kompleks formlarından biridir. Ancak zihinsel süreçleri açıklarken, doğanın farklı formlarıyla ilişkisi hesaba katılmaksızın, ona statik – merkezi bir rol addetmek özdeşlik taraftarlarınca sanıldığı ve ileriye sürüldüğü üzere hiç de “natüralist” bir yola çıkmayabilir. İdam edilmeden önce hücrede kaleme aldığı Felsefi Arabesk adlı eserinde, Nikolay Buharin bu tür ideolojik tuzakları, “gerçeğin bir yanının abartmak” olarak tasvir etmektedir. Bu sunum, zihin beyin özdeşliğinden yola çıkan mekanist, indirgemeci ortodoks tutumu sorunsallaştırmayı amaçlamaktadır.

Etkinlik (Soru ve Cevaplar ile)  20+35 dk sürecektir.

(ÖNEMLİ) Etkinlik özel video kaydı yapılacağı için:

1- Etkinlik saatinden en az 10 dk önce etkinlik yerinde olmanız gerekiyor. Etkinlik başlamadan 10 dk önce kapılar çekimden dolayı açılmayacak ve içeri kimse alınmayacaktır.

2- Video kaydı için 3 soru alacağız. Sorularınızı önceden hazırlayıp bir kağıda yazmanız ve etkinlikten önce bize vermeniz gerekiyor.

Seminer Ücreti:  

Normal: 40 TL

0-25 Yaş: 30 TL (Eğer doğum yılınız 1993 veya sonrası ise 25 yaş indiriminden yararlanabilirsiniz. İndirimden yararlanmak için etkinlik günü kayıt kontrol masasında kimliğinizi göstermeniz gerekmektedir.)

Sadece kapıda ödeme alınmaktadır.

Kasım 10 2018

Detaylar

Tarih: 10 Kasım 2018
Saat: 16:00 - 17:00
Etkinlik Kategorisi:

Mekan:

Düşünbil Akademi

Büklüm Sok. No: 47/3 Çankaya
Ankara,

Organizatör

Düşünbil Akademi
Email:
Websitesi: Websitesine Git