Yükleniyor Etkinlik
  • Bu etkinlik geçti.

Biyoteknoloji Ve Sentetik Biyoloji Sertifika Programı

Biyoteknoloji ve Sentetik Biyoloji Sertifika Programı

Biyoteknoloji, kısaca biyolojik bilimleri temel alarak yeni teknolojiler geliştiren, geçtiğimiz yüzyıla damgasını vurmuş, yeni, dinamik ve ilerlemeye açık bir bilim alanıdır. Geliştirilmiş sistemlerle hayatımıza biyolojik kökenli ilaçlar, verimi arttırılmış zorlu koşullara dirençli tohumlar ve alternatif yakıt üretimi gibi farklı ürünlerle katıda bulunan biyoteknoloji; yeni teknolojilerin ve buluşların etkisiyle hücrelerin küçük fabrikalar ya da robotlar gibi programlanabileceğini gösteren sentetik biyoloji alanıyla birleşerek, günümüzün belki de en önü açık, en hızlı gelişen alanlarından birini oluşturmuştur. Biyolojik sistemlerin bakım ücretlerinin düşük olması, kolay tasarlanabilmesi; hücrelerin bölünerek çoğalmaları, enerji kaynağı olarak olarak elektrik ya da petrol yerine atık ürünleri veya güneş enerjisini kullanabiliyor olmaları da yeni gelişen bu sektörün dünya genelinde ilgi odağına girmesine sebep olmuştur. Günümüzde lisans ve lisansüstü öğrencilerinin proje oluşturarak katıldıkları yarışmalarda birbirinden farklı, çeşitli ürünler ortaya koyan ve günlük hayattaki sorunlara çözümler getiren yüzlerce proje yer almaktadır. Şu anki ivmesiyle biyoteknoloji, birkaç on yıl içinde günlük hayatımızda sıklıkla karşılaşacağımız bir alan olacaktır.

Sertifika programının amacı: Düzenlediğimiz program ile katılımcılarımızın temel biyoloji bilgilerini tazeleyip, biyoteknoloji ve sentetik biyoloji alanlarında kullanılabilecek özelleşmiş bilgileri vererek, oluşturulan projelerin hangi alanlarda değerlendirilebileceğini ve proje için nasıl fon yaratılabileceğini anlatmayı amaçlamaktayız.

Sertifika programının hedefi: Sentetik biyoloji projelerinin oluşturulma, geliştirme ve ticarileştirme süreçleri hakkında bilgilendirdiğimiz katılımcıların bu eğitimdeki kazanımlarıyla kendilerini geliştirerek akademik ve iş hayatlarında yükselmelerine katkıda bulunmayı hedefliyoruz.

ODTÜ Biyolojik Bilimlerinde (Biyoloji ve Genetik) lisans hayatına başladıktan kısa süre sonra sentetik biyoloji alanında çalışmaya başlayan ve proje yarışmasında altın madalya kazanan bu gençler, biyoteknoloji ve sentetik biyoloji alanında ilerlemeye karar vererek bir girişimcilik örneği sergilediler. Strand Biyoteknoloji ile çalışma hayatına başlayan bu girişimci arkadaşlarımız, Biyoteknoloji ve Sentetik Biyoloji Sertifika Programı’nda kendi bilgi ve tecrübelerini aktaracaklar.

—Seminer kayıtları kapanmıştır. Gelecek etkinliklerde görüşmek dileğiyle…—

Nisan 25 2015

Details

Date: 25 Nisan 2015
Time: 11:00 - 19:00
Etkinlik Categories:
Etkinlik Tags:, , ,

Venue

Düşünbil Akademi – Eski

Atatürk Bulvarı Engürü İş Hanı 107/71
Ankara,

Phone:

0534 328 06 46 (12:00-17:00)

Visit Venue Website

Schedule

  • Genel Biyoloji ve Biyolojinin Hayatımızdaki Yeri
  • Biyoteknoloji ve Sentetik Biyoloji; Nedir, Nasıl Kullanılır
  • Biyolojik Modelleme
  • Proje Oluşturmak
  • Projenin Ticarileştirilmesi
  •  

Eğitmenler
Selin Yirmibeşoğlu / Bilkent Üniversitesi
Oğuz Bolgi / Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Özgün Kırdar / Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Gürkan Akan / Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Aykal Refik Aşkın / Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Organizatör

Düşünbil Akademi
Email:
Website: Visit Organizer Website