ChrIstIan Wolff ve Modern Ontolojinin Kuruluşu

Yükleniyor Etkinlik
  • Bu etkinlik geçti.

Christian Wolff ve Modern Ontolojinin Kuruluşu

Konuşmacı: Prof. Dr. Doğan Göçmen

Yer: Düşünbil Akademi | Büklüm Sokak 47/3 Çankaya – Ankara

Tarih: 22 Aralık 2018 Cumartesi

Saat: 16.00

Modern ontolojinin ontoloji olarak kurucusu Christian Wolff’tur (1679-1754). Wolff ontolojiyi İlk Felsefe olarak yeniden temellendirirken elbette Aristoteles’in mirasına sahip çıkar. Fakat bunu Descartes ile oluşmaya başlayan modern ontoloji geleneği içinde yapar. Christian Wolff’un ontolojiyi yeniden temellendirmesiyle birlikte ontolojinin ve böylece felsefenin anlamı tamamıyla değişir. Felsefe yeni baştan tanımlanır. Wolff ile birlikte ontoloji ve böylece de felsefe en az iki bakımdan yepyeni bir anlam kazanır. Felsefe belki de tarihinde ilk defa teolojiden ve kavramlarından tamamıyla ayrılır ve kendisini İlk Felsefe olarak yeniden kurar. Bunu yaparken felsefe sadece kendi araçlarıyla ve kavramlarıyla iş görür. Bu kavramlar dünyayı dünyaya içkin olarak açıklamaya hizmet etmelidirler. Bu bakımdan dünyayı açıklayacak olan kavramların da dünyadan kazanılmış ve içerik bakımından da dünyevi olarak tanımlanmış olması gerekmektedir. Kısacası felsefenin dünyevileşebilmesi için kavramlarının da dünyevileşmesi gerekmektedir. Descartes ve Hobbes ile başlayan bu dünyevileştirme girişimi Spinoza ve Leibniz’ten sonra ve Kant ve Hegel’den önce Wolff ile ilk üst uğrağına ulaşır. Wolff ile felsefede günlük hayat da dâhil olmak üzere tüm toplumsal yaşamı felsefe ile değiştirme ve dönüştürme talebi açıkça ifade edilmiştir. Buna göre tüm toplum felsefi olarak bakmayı ve felsefenin araçlarıyla çalışmasını öğrenmelidir, çünkü toplumda ve insanın doğayla ilişkisinde sayısız sorun meselelere felsefi bakamamadan kaynaklanmaktadır. Öyleyse Wolff ile kurulan yeni ontolojinin içeriği ve anlamı nedir? Wolff’un temellendirdiği yeni ontolojinin bugün yaygın olarak alımlanan varlık felsefeleri bağlamında anlamı ve önemi nerede yatmaktadır?

Etkinlik (Soru ve Cevaplar ile)  20+35 dk sürecektir.

(ÖNEMLİ) Etkinlik özel video kaydı yapılacağı için:

1- Etkinlik saatinden en az 10 dk önce etkinlik yerinde olmanız gerekiyor. Etkinlik başlamadan 10 dk önce kapılar çekimden dolayı açılmayacak ve içeri kimse alınmayacaktır.

2- Video kaydı için 3 soru alacağız. Sorularınızı önceden hazırlayıp bir kağıda yazmanız ve etkinlikten önce bize vermeniz gerekiyor.

Seminer Ücreti:  

Normal: 40 TL

0-25 Yaş: 30 TL (Eğer doğum yılınız 1993 veya sonrası ise 25 yaş indiriminden yararlanabilirsiniz. İndirimden yararlanmak için etkinlik günü kayıt kontrol masasında kimliğinizi göstermeniz gerekmektedir.)

Sadece kapıda ödeme alınmaktadır.

Aralık 22 2018

Detaylar

Tarih: 22 Aralık 2018
Saat: 16:00 - 17:00
Etkinlik Kategorisi:

Mekan:

Düşünbil Akademi

Büklüm Sok. No: 47/3 Çankaya
Ankara,

Organizatör

Düşünbil Akademi
Email:
Websitesi: Websitesine Git