Lacan’ın Hegelci Öznesi

Yükleniyor Etkinlik
  • Bu etkinlik geçti.

Lacan’ın Hegelci Öznesi

Konuşmacı: Dr. Mutluhan İzmir  (Psikiyatrist/Psikanalist)

Yer: Düşünbil Akademi | Büklüm Sokak 47/3 Çankaya – Ankara

Tarih: 3 Kasım 2018 Cumartesi

Saat: 16.00

Lacan’ın Hegelci öznesi, Lacan’ın Freud’a geri dönüş olarak adlandırdığı hareketin başlamasının nedenidir. Freud sonrasında psikanalitik camianın sahiplendiği Freud, geç dönemlerinde kendisini yenileyen ve giderek Hegelci bir zemine oturan Freud’u dışlayan bir etki yapmıştır. Freud giderek kuramını Hegelci bir varoluş zeminine oturtmuştur ve Lacan bu noktadan itibaren bayrağı ele alarak Freud’un Hegelci öznesinin varoluş mücadelesini psikanaliz camiasına yeniden tanıtmıştır.

Hegelci varoluş, hiçlik ile varlığın, yani boşluk ile doluluğun hem birbirlerinin yerlerini alacak biçimde devinimlerini hem de bir arada bulunuşlarını anlatan bir varoluş biçimidir. Hiçlik olmadıkça varlık olmayacak, boşluk olmadıkça doluluk olmayacaktır. Özne hiçlikte kalamaz, dolayısıyla da bir boşluk olarak kalamaz ve bu nedenle hep bir varlık ve doluluk biçiminde varoluş bulma çabası içine girecektir. Lacan’ın tanımladığı üç dönem, kendi içlerinde doluluk olmaları açısından varlığın birer görünüş halidir ancak birbirleri açısından birer boşluk ve hiçlik olarak görülürler. Bu nedenle bu üç dönemin bir arada bulunuşu, öznenin sürekli bir varoluş çabasının içine girmesine neden olur. Gerçek döneminde maddesel boşluğun madde ile doldurulması ile kendisini bütünleyen özne, İmgesel dönemde maddeye gerek duymayan bir imge olarak bütünlük kazanırken, Simgesel dönem özneyi, toplum açısından bu imgenin hiçliği ve boş bir yapı olduğu hakikati ile yüzleştirerek varoluş devinimine yönlendirir.

Etkinlik (Soru ve Cevaplar ile)  20+35 dk sürecektir.

(ÖNEMLİ) Etkinlik özel video kaydı yapılacağı için:

1- Etkinlik saatinden en az 10 dk önce etkinlik yerinde olmanız gerekiyor. Etkinlik başlamadan 10 dk önce kapılar çekimden dolayı açılmayacak ve içeri kimse alınmayacaktır.

2- Video kaydı için 3 soru alacağız. Sorularınızı önceden hazırlayıp bir kağıda yazmanız ve etkinlikten önce bize vermeniz gerekiyor.

Seminer Ücreti:  

Normal: 40 TL

0-25 Yaş: 30 TL (Eğer doğum yılınız 1993 veya sonrası ise 25 yaş indiriminden yararlanabilirsiniz. İndirimden yararlanmak için etkinlik günü kayıt kontrol masasında kimliğinizi göstermeniz gerekmektedir.)

Sadece kapıda ödeme alınmaktadır.

Kasım 03 2018

Detaylar

Tarih: 3 Kasım 2018
Saat: 16:00 - 17:00
Etkinlik Kategorisi:

Mekan:

Düşünbil Akademi

Büklüm Sok. No: 47/3 Çankaya
Ankara,

+ Google Haritalar

Organizatör

Düşünbil Akademi
Email:
Websitesi: Websitesine Git